Užitečné informace
Čtyřleté a tříleté děti nebudou mít na školku nárok, ale pouze přednost
Děti zřejmě nezískají nárok na místo ve školce, jak se původně plánovalo. Návrh školského zákona totiž zaručuje čtyřletým a později i tříletým jen to, že je předškolní zařízení přijme přednostně, dokud bude mít místo. Úpravu kritizuje společnost Gender Studies i někteří experti. Podle nich je zajištění předškolní péče podmínkou pro sladění práce a rodiny, stejně tak pro zvýšení zaměstnanosti matek. Předloha je nyní ve Sněmovně, ve čtvrtek ji má projednávat školský výbor. – celý článek
Jsem adoptivní babička. Neuklízím, čtu
Desetiletou školní docházku plánuje zavést ministryně školství Kateřina Valachová (za ČSSD). Pozměněný návrh novely školského zákona, ve kterém se počítá s rozšířením povinné školní docházky o jeden rok, předloží vládě už v září. Nově bude povinný poslední rok předškolního vzdělávání, a to i v soukromých školkách či v nultých, přípravných třídách základních škol. – celý článek.
Dnes 9:33 – Praha (Aktualizováno: 9:43 )
Lesní školky, které jsou alternativou k dětským skupinám a mateřským školám, už se nemusí bát o svůj osud. Poslanci ve středu v závěrečném čtení schválili novelu, která pro ně mění povinnou registraci v dobrovolnou, což právě lesní školky uchrání před dodržováním přísných pravidel, jež by tato zařízení jen obtížně splňovala.
Lesní školky mají šanci na přežití, poslanci podpořili klíčový zákon
O zákon o dětské skupině byl v parlamentu tuhý boj. Nakonec ho Sněmovna přes odpor zástupců lesních mateřských školek schválila o pouhý jeden hlas, když přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana (více zde). Dětské skupiny, které v listopadu schválili poslanci, může zřídit zaměstnavatel a výdaje za placenou službu hlídání dětí si rodiče mohou odečíst slevou na dani. Pokud jde o lesní školky, které se nebudou muset podle novely registrovat, nebudou muset splnit hygienická kritéria pro dětské skupiny, ale nebudou mít ani nárok na daňovou úlevu. Do dětských skupin mohou podle schváleného zákona rodiče své děti dát už od jednoho roku. V každé skupině může být nejvýše 24 dětí a jejich provozovatel bude moci stanovit úhradu jen do výše nákladů. Kromě firem je mohou zřídit úřady, radnice, vysoké školy nebo neziskové organizace.Autor: Josef Kopecký
Nulté ročníky
Přípravné třídy neboli nulté ročníky základních škol budou od 1. září 2015 nově přístupné všem dětem, u nichž tím může být vyrovnán jejich vývoj. Dosud byly určené jen pro žáky se sociálním znevýhodněním. Do přípravných tříd může chodit jen 7 až 15 dětí, v případě výjimky maximálně 19. Učí v nich učitelé pro první stupeň nebo speciální pedagogové, někdy mají k ruce i asistenta. Děti nedostávají známky, ale slovní hodnocení (více čtěte zde). Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rok-2015-ve-skolach-0ka-/domaci.aspx?c=A141230_094121_domaci_zt
Studie dostupnosti péče o děti v JMKÚryvek ze Studie: Faktory ovlivňující využívání denní péče o děti – Věk dítěte
V Jihomoravském kraji jednoznačně převládá názor, že do dvou let věku dítěte by měla být celodenní péče zajištěna téměř výhradně matkou, která v tomto období zůstává na mateřské případně rodičovské dovolené. U dětí ve věku dvou až tří let je pak celodenní péče zajišťována převážně matkou, s tím že počet dětí v tomto mezidobí, které navštěvují zařízení péče (převážně soukromého či neziskového charakteru) mírně narůstá. Dovršení 3 let věku dítěte je pro řadu matek spojeno s nutným rozhodnutím, zda nastoupit do práce či ne, protože po třech letech končí zákonný nárok k návratu na původní pracovní pozici. K návratu do zaměstnání dříve nebo v okamžiku ukončení nároku na rodičovskou dovolenou vedou ženy nejčastěji ekonomické důvody (potřeba opětovného zajištění dvojího pracovního příjmu) a snaha využít dobrou pracovní příležitost. V období, kdy jsou dítěti více než čtyři roky, pak zcela jasně dominuje preference institucionální péče o děti.
V roce 1956 zpracoval Státní ústav statistický výzkum, který byl organizován jako odezva na rapidní pokles porodnosti. V tomto šetření bylo zjištěno, že na trh práce se v polovině 50. let vracela více než polovina žen-matek ihned po ukončení mateřské dovolené (tedy po 18-ti týdnech). Z tohoto šetření vyplynulo, že i přes poměrně rozsáhlou politickou podporu jeslí, téměř v 80 % případů to byly babičky dětí, které pečovaly o děti v době nepřítomnosti matky (Srb, Kučera, 1959 cit. in Hašková, 2007).
Desatero pro rodiče dětí předškolního věku
Doporučující materiál Desatero pro rodiče dětí předškolního věku (dále Desatero pro rodiče) je určen rodičům dětí, kteří se zajímají o vzdělávání svého dítěte a vítají přehled základních dovedností, které má dítě mít před vstupem do základní školy. Materiál Desatero pro rodiče vytvořila pracovní skupina, z řad odborníků na předškolní vzdělávání a pedagogů z praxe, která vytvářela materiál pro pedagogy mateřských škol s názvem Konkretizované očekávané výstupy. Obsah Desatera pro rodiče byl v rámci diskuse na metodickém portálu www.rvp.cz velmi podpořen nejen pedagogy MŠ, ale i rodiči předškolních dětí.